Jak prawidłowo układać drewno w kominku?
Kominek jest doskonałym sposobem na stworzenie przytulnego klimatu w domu. Największą korzyścią z jego posiadania jest dodatkowy system ogrzewania, jak również doskonały sposób stworzenia przytulnego klimatu.
Czym najlepiej palić w kominku?
Bardzo ważną sprawą jest rodzaj opału, który wykorzystywany jest do palenia w kominku. Najwięcej ciepła daje wysokokaloryczne drewno z drzew liściastych. Szczególnie polecany jest buk, grab, jesion oraz jabłoń, grusza czy śliwa. Wysokiej jakości drewno kominkowe możemy nabyć w firmie Lamacz. Takie drewno paląc się, produkuje dużą ilość energii. Dobre drewno pali się powoli, więc ma największą wartość opałową. Miękkie drewno z drzew iglastych, można wykorzystywać jedynie do rozpalenia kominka. Warto podkreślić, że w kominku należy palić dobrze wysuszonym drewnem. Mokry materiał daje mało ciepła i tworzy dużo dymu, który łatwo osadza się w przewodach kominowych i skraca ich żywotność. Dla uzyskania jak największej wartości opałowej należy drewno sezonować, czyli w naturalny sposób zredukować jego wilgotność.
Jak palić w kominku?
Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie rozpalanie ognia w kominku oraz właściwy sposób dokładania drewna. Jednym ze sposobem jest otworzenie dopływu powietrza, a potem ułożenie na palenisku kilku warstw niedużych szczap, między którymi są rozłożone kawałki podpałki. Po takim przygotowaniu wystarczy wszystko podpalić. Innym sposobem jest ułożenie dużych szczap drewna i podpałki między nimi równolegle do paleniska. Na tym wszystkim należy ułożyć mniejsze kawałki na krzyż i wszystko podpalić. Kolejne drewno dokładać należy dopiero wtedy, gdy ogień dobrze się rozpali. Jeśli zrobimy to wcześniej, ogień możemy przydusić. Warto sugerować się zaleceniami producenta kominka. W instrukcji określana jest ilość drewna, które należy dokładać i częstotliwość jego dokładania. Nie można zapominać, że zbyt duży ogień może uszkodzić palenisko, a zbyt mały może powodować duże zadymienie i wydzielanie się szkodliwych substancji.