Jak i gdzie przechowywać drewno kominkowe?
Drewno to najlepszy materiał opałowy do kominka. Podobnie jak kominek, drewno przechowywane w jego pobliżu, może pełnić funkcję dekoracyjną. Większe ilości tego materiału opałowego zazwyczaj przechowuje się na zewnątrz, jednak należy pamiętać, że drewno musi być suche, a więc trzeba zapewnić zadaszenie. W artykule przedstawiamy sposoby na przechowywanie drewna, które zapewnią mu ochronę przed wilgocią, a ponadto będą miały walory estetyczne.
Miejsce na drewno obok kominka
W salonie lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, warto wygospodarować trochę miejsca na drewno. Trudno będzie pomieścić cały zapas opału, ale jego część może znajdować się w bliskim sąsiedztwie kominka. Jest to wygodne ze względu na to, że nie trzeba za każdym razem, kiedy chce się rozpalić w kominku, wychodzić na zewnątrz. Ponadto wyeksponowanie drewna nada wnętrzu niepowtarzalny, przytulny klimat. Sposobem na oszczędzenie miejsca jest kominek z szufladą bądź półką.
Kawałki drewna można też ułożyć między kominkiem a ścianą, co na pewno będzie wyglądało efektownie. Kolejnym pomysłem na przechowywanie drewna opałowego w domu jest wnęka przy kominku, jednak trzeba ją zaplanować już na etapie projektowania wnętrza. Warto również zakupić specjalny kosz lub stojak na drewno. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, można je łatwo dopasować do wystroju wnętrza, dzięki temu będą stanowić ciekawą ozdobę.
Przechowywanie drewna poza domem
Trudno przechowywać w domu cały zapas drewna, więc należy stworzyć dla niego magazyn. Doskonale nadaje się do tego przewiewna szopa, jednak nie każdy taką posiada. Z powodu ograniczonej ilości miejsca w domu materiał opałowy często przechowywany jest w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że nie może leżeć na otwartej przestrzeni. Oprócz ochrony przed wilgocią konieczna jest dobra wentylacja, więc konstrukcja powinna być przewiewna.
Jednym z pomysłów na przechowywanie drewna w ogrodzie jest drewutnia. Może być ona umieszczona przy ścianie budynku, pozwoli to zaoszczędzić więcej miejsca. Drewno nie powinno bezpośrednio przylegać do ściany budynku, najlepiej zachowanie odległości około 5 cm, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza z każdej strony. Najlepiej, aby ściany boczne drewutni były w formie kraty. Wtedy drewno może być dokładnie owiewane, niezależnie od kierunku wiatru.
W przypadku posiadania większego ogrodu warto postawić na wolnostojącą drewutnię, która pomieści więcej drewna. Taką wiatę można zbudować samemu lub kupić gotową. Oprócz pełnienia funkcji magazynu może być ona ozdobą ogrodu. Najważniejsze, by miała szczelne pokrycie dachowe. Należy też zapewnić odpowiednie podłoże, najlepiej układać drewno na ażurowej podstawie.