Czy drewno opałowe może się przeterminować?
Świeże drewno opałowe nie nadaje się do wykorzystania w kominku, ponieważ ma zbyt wysoką wilgotność. Pomijając fakt, że bardzo ciężko jest je rozpalić, to takie drewno ma niewielką wartość opałową – daje mało ciepła i generuje bardzo dużo dymu. Ponadto może doprowadzić od uszkodzenia przewodu kominowego poprzez odkładanie się kreozotu. Najlepsze drewno na opał to drewno wysezonowane, czyli wysuszone w warunkach naturalnych przez odpowiednio długi czas. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20%.
Opał najlepiej składować w drewutni z dachem i przewiewnymi ściankami. Drewno opałowe musi zostać odpowiednio pocięte i ułożone dachówkowo w stosy, co zapewni możliwość odparowywania wody. Warto zachować kilkucentymetrowy prześwit pomiędzy klockami. Jeśli na posesji nie ma drewutni, to drewno najlepiej układać w przewiewnym i dobrze nasłonecznionym miejscu oraz odseparować je od gleby. Skład drewna warto na zimę przykryć płachtą i pozostawić wolną przestrzeń do wentylacji. Drewno kominkowe można przechowywać przez wiele lat bez obaw o utratę jego właściwości. Wysezonowane drewno spala się czysto i efektownie.
Co szkodzi drewnu na opał?
Największą wartość opałową mają gatunki liściaste, takie jak dąb, grab, buk i brzoza. Drewno iglaste szybciej się spala i zawiera duże ilości żywicy. Drewno opałowe nie ma terminu ważności, a więc w odpowiednich warunkach może być przechowywane przez bardzo długi czas. Czynnikiem wpływającym destrukcyjnie na drewno jest wilgoć – mokre drzewo jest bardziej podatne na rozwój bakterii i grzybów. Spleśniałe i mokre drewno daje mniej ciepła, a więc ma mniejsza kaloryczność i wartość opałową. Nie należy sezonować drewna w postaci całych bali, ponieważ nawet po długim czasie wilgoć ze środka nie odparuje, w wyniku czego klocki mogą zbutwieć. Najlepiej zatem pociąć drewno na kawałki i ułożyć w stos pamiętając o zachowaniu przerw na wentylację.