Co wpływa na wartość energetyczną drewna opałowego?
Drewno jest doskonałym materiałem opałowym, docenianym od wiek wieków. Możemy nim ogrzać dom, za pomocą pieca, ale też kominka. Musimy jednak wiedzieć, które drewno nadaje się na opał i jak je przechowywać. Aby materiał dobrze się palił, kupujmy produkty o wysokiej wartości energetycznej i u sprawdzonych dostawców.
Co wpływa na wartość energetyczną drewna opałowego?
Na opał najlepsze są drzewa liściaste: akacja, buk, brzoza, dąb, jesion, olcha, świerk, okorki, rozpałka świerkowa (worek 40 l), drewno do wędzenia (worek 40 l). Zawierają niewiele żywicy, co podczas spalania, ma ogromne znaczenie. Na wartość surowca ma wpływ kora, więc powinno być jej jak najmniej. O właściwości opałowej decyduje budowa drewna. Im jest gęstsze, tym lepiej się pali. Materiał powinien mieć wilgotność 12 - 20%. Maksymalną wydajność i długą żywotność kotła zapewni spalanie drewna, które było suszone przynajmniej 2 lata. Świeże drewno dymi i trudno się pali, a przy tym jest szkodliwe dla pieca oraz nie daje odpowiedniego poziomu ciepła, na czym nam zależy. Pierwsze miejsce ze względu na wartość energetyczną zajmuje buk i grab, ponieważ są to twarde gatunki, kaloryczne, długo się palą i zapewniają dużo ciepła. Kupując w firmie Łamacz z Cieszyna, otrzymamy dobrze wysuszone i wartościowe drewno, które najlepiej sprawdza się podczas spalania.
Jak przechowywać drewno?
Drewno opałowe nawet najlepszej jakości i zakupione u sprawdzonego dostawcy musi być przechowywane w odpowiednich warunkach. Powinniśmy wybrać suche i ciepłe pomieszczenie, by surowiec nie zawilgotniał. Najlepsza do składowania jest piwnica, wiata i drewutnia. Warto przechowywać drewno pod schodami, na stojakach i regałach. Ważny jest dostęp powietrza, bo opał może zgnić i nie będzie do niczego przydatny. Zamawiając większą ilość materiału, zwróćmy uwagę, czy jest wystarczająco suche. Może się zdarzyć, że otrzymamy część świeżego opału, wtedy podzielmy na dwie warstwy i wykorzystujmy najpierw starszy surowiec.